Haftada iki gün balık, yaşam boyu sağlık

Yaşadığımız onca olumsuz gelişmeye müsilaj eklenince balıkçılarımızın tezgahları da yavaş yavaş kapanmaya başladı. Balık yemeğe çekinen tüketici bir yanda evine ekmek götürmekte zorlanan balıkçılar diğer yanda… Bu durum içimi acıtıyor. Bu hafta biraz çiftlik balıklarını masaya yatıralım istedim. Ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren firmalar arasında yer alan Gümüşdoğa Su Ürünleri firması satış ve pazarlama müdürü Serkan Malay ile konuştuk.

Gümüşdoğa Su Ürünleri’nin serüveninden bahseder misiniz?

Memnuniyetle… Gümüşdoğa Su Ürünleri, 2000’den fazla kişiye istihdam sağlayan, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 98. sırada yer alan bir su ürünleri üretim şirketi. 1997 yılında Muğla’nın Milas ilçesinde tecrübeli iş insanı Halil Gümüşel tarafından kurulan firma, bir aile şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor. Serüven, balık yemi üretimi ve satışıyla başladı.

Şimdiyse Türkiye’nin önde gelen balık üreticilerinden biri olduk. Su ürünleri ihracatı ve yem üreticisi konumunda da öncü firmalardan biriyiz. Yetiştirdiğimiz ürünleri kendi tesislerimizde işledikten sonra hem ülkemiz tüketicilerine sunuyoruz hem de 45’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz.

Faaliyet alanınız olan çiftlik balıkları hakkında bize bilgi verir misiniz?

Çipura, levrek, alabalık, granyöz ve Türk somonu üretiyoruz. Çipura, levrek, granyöz üretim tesislerimiz; Urla, Karaburun, Muğla Güllük, Didim, Finike, Silifke’de; alabalık tesislerimiz ise Fethiye, Keban Barajı, Kayseri Pınarbaşı, Kütahya Domaniç’te; Türk somunu tesislerimiz de Ordu, Sinop ve Keban Barajı’nda yer alıyor. Çipura, levrek, granyöz ve alabalık ülkemizde uzun yıllardır yetiştiriciliği yapılan türler.

Ciddi Ar-Ge çalışmalarıyla desteklediğimiz Türk somonuyla; Türkiye’de, Avrupa’da ve Uzak Doğu’da ciddi bir pazara ve beğeniye sahibiz. Sahip olduğumuz güçlü lojistik dağıtım ağımızla ülkemizin her noktasına, tüm Avrupa ülkelerine, Amerika, Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerine ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

Paylaş